A 52.5 g ice cube, initially at 0°C, is dropped into a Styrofoam cup containing
ID: 1574554 • Letter: A
Question
A 52.5 g ice cube, initially at 0°C, is dropped into a Styrofoam cup containing 366 g of water, initially at 21.0°C. What is the final temperature of the water, if no heat is transferred to the Styrofoam or the surroundings?
Note: I've tried the other methods listed in similar questions here, but I'm not able to get a correct answer. I'm not sure if I'm just making an elementary mistake or if there is something not being taken into account during the explanation that I am assumed to know? If I can trouble anyone kind enough to help me to explain how to reach the solution with the assumption that I'm virtually obtuse, I would greatly appreciate the effort!
Explanation / Answer
given
m1 = 52.5 g
T1 = 0oC
m2 = 366 g
T2 = 21 oC
Let the final temperature is Te.
so,
Te = m1*T1 + m2*T2 / (m1 + m2)
Te = 0.0525*0 + 0.366*21 / (0.0525 + 0.366)
Te = 7.686 / 0.4185
Te = 18.36 oC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.