Compute the amount of work involved in transferring a charge of two Coulombs a)
ID: 1576246 • Letter: C
Question
Compute the amount of work involved in transferring a charge of two Coulombs
a) from the negative to the positive electrode;
b) from the negative electrode to the positive electrode along a 45 degree angle;
c) from the negative electrode to the positive electrode and then back to the first one;
d) along an equipotential line
Change in position Voltage/potential difference 6cm (closest to negative electrode) -8.61 5cm -7.24 4cm -5.97 3cm -4.67 2cm -1.75 1cm (closest to the positive electrode) -0.85Explanation / Answer
Work done in moving a charge q in varying potential,
W = q ( Vf - Vi)
where Vf is potential at final position, Vi is potential at initial position
a) W = 2( -0.85 - (-8.61) )
= 15.52 J
b) work done, depends only on the final and initial potential, not on the path followed
so W = 15.52 J
c) As charge comes back to initial potential, work done = 0
d) Along equipotential line means, charge is moving along the line, along which potetial remain same, hence W=0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.