A point charge of 10 nC sits at the origin. A dipole is on x-axis with its negat
ID: 1577816 • Letter: A
Question
A point charge of 10 nC sits at the origin.
A dipole is on x-axis with its negative charge of -5 nC sitting 20 cm away and the positive charge of 5 nC sitting 21 cm away.
What is the dipole moment? Please include a Cartesian unit vector (i-hat, j-hat etc.)
What is the net force on the dipole? Please include a Cartesian unit vector.
Now move the dipole to 40 and 41 cm away. By what ratio has the force decreased?
What power law for 'r' do you think is involved?
Note: These are sub parts so I think you guys can answer them.
Explanation / Answer
dipole moment , p = q d
p = (5 x 10^-9)(0.01) (-i)
p = - 5 x 10^-11 C.m i^ ......Ans
F = k Q p / r^3
k = 9 x 10^9 ,
Q = 10 x 10^-9
r = 0.205 m
F = (-5.22 x 10^-7 N) i + 0 j + 0 k ........Ans
ratio = (40.5 / 20.5)^3
= 7.71 .....Ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.