Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What must the charge (sign and magnitude) of a particle of mass 1.45 g be for it

ID: 1577950 • Letter: W

Question

What must the charge (sign and magnitude) of a particle of mass 1.45 g be for it to remain stationary when placed in a downward-directed electric field of magnitude 620 N/C? Use 9.81 m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity. View Available Hint(s) Submit Part B What is the magnitude of an electric field in which the electric force on a proton is equal in magnitude to its weight? Use 1.67x10-27 kg for the mass of a proton, 1.60x10-19 C for the magnitude of the charge on an electron, and 9.81 m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity. View Available Hint(s)

Explanation / Answer

(1) Mass of particle = m = 1.45 g=1.45*10^-3 kg

For partical to remain stationary , the force due to field should be upwards.

Electric field = E = 620 N/C downward-directed

As electric field is downward-directed , the force on charge will be upwrds if charge is negative.

force due to field = weight

qE = mg

q = mg / E =1.45*10^-3*9.8 /620

q =2.29*10^-5 C

The charge is negative of magnitude 2.29*10^-5C
_________________________________

For proton,

E =mg/q=1.67*10^-27*9.81/1.6*10^-19=1.0239... N/C

2 .The magnitude of electric field is 1.02391875*10^-7 N/C

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote