3. 4 points SerCP11 5.P.018. My Notes Ask Your Teach A man pushing a crate of ma
ID: 1583160 • Letter: 3
Question
3. 4 points SerCP11 5.P.018. My Notes Ask Your Teach A man pushing a crate of mass m = 92.0 kg at a speed of v = 0.880 m/s encounters a rough horizontal surface of length f = 0.65 m as in the figure below. If the coefficient of kinetic friction between the crate and rough surface is 0.351 and he exerts a constant horizontal force of 283 N on the crate ni (a) Find the magnitude and direction of the net force on the crate while it is on the rough surface. magnitude direction Select (b) Find the net work done on the crate while it is on the rough surface. (c) Find the speed of the crate when it reaches the end of the rough surface. m/s Need Help? Read ItWatch eExplanation / Answer
(a) By F(net) = F(applied) - F(friction)
=>F(n) = 283 - µ x mg
=>F(n) = 283 - 0.351 x 92 x 9.8
=>F(n) = - 33.46 Newton [-ve indicating that it is a retarding force i.e. opposite the direction of motion]
Magnitude: 33.46N
direction: left
(b) W = F(n) x s
=>W = 33.46 x 0.65 = 21.75 J
(c) By F = ma
=>33.46 = 92 x a
=>a = 0.364 m/s^2
By v^2 = u^2 - 2as
=>v^2 = (0.880)^2 - 2 x 0.364 x 0.65
=>v = 0.3016
=>v = 0.55 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.