The figure shows an 8.3 kg stone at rest on a spring. The spring is compressed 1
ID: 1583164 • Letter: T
Question
The figure shows an 8.3 kg stone at rest on a spring. The spring is compressed 11 cm by the stone. (a) What is the spring constant? (b) The stone is pushed down an additional 31 cm and released.What is the elastic potential energy of the compressed spring just before that release? (c) What is the change in the gravitational potential energy of the stone–Earth system when the stone moves from the release point to its maximum height? (d) What is that maximum height, measured from the release point?
Explanation / Answer
Given,
m = 8.3 kg ; x = 11 cm
a)We know that for such speing system
weight = Hooks force
mg = kx
k = mg/x = 8.3 x 9.8/0.11 = 739.45 N/m
Hence, k = 739.45 N/m
b)total compression will be:
x = 11 + 31 = 42 cm = 0.42 m
U = 1/2 k x^2
U = 0.5 x 739.45 x 0.42^2 = 65.22 J
Hence, U = 65.22 J
c)from conservation of energy
PE(gravity) = 65.22 J
d)We know that,
PE = m g h
h = PE/mg
h = 65.22/8.3 x 9.8 = 0.802 m
Hence, h = 0.802 m = 80.2 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.