A train car with mass m 1 = 678 kg is moving to the right with a speed of v 1 =
ID: 1583632 • Letter: A
Question
A train car with mass m1 = 678 kg is moving to the right with a speed of v1 = 7.7 m/s and collides with a second train car with mass m2 = 761 kg. The two cars latch together during the collision.
1)
What is the magnitude of initial momentum of BOTH train cars?
kg-m/s
2)
What is the final speed of the train cars latched together?
m/s
3)
What is the change in total momentum of the two train system during the collision?
kg-m/s
4)
Now the same two cars are involved in a second collision. The first car is again moving to the right with a speed of v1 = 7.7 m/s and collides with the second train car that is now moving to the left with a speed of v2 = 8.5 m/s before the collision. The first car rebounds backwards (to the left) at a speed of v3 = 4.5 m/s.
What is the final velocity of the second car? (A positive velocity means the train car moves to the right – a negative velocity means the train car moves to the left.)
m/s
5)
Compare the total kinetic energy of the SYSTEM before and after the collision:
KEinitial = KEfinal
KEinitial > KEfinal
KEinitial < KEfinal
Explanation / Answer
1)initial momentum of m1=678*7.7=5220.6 kg-m/s
initial momentum of m2=0
2) let final speed be v
5220.6=(678+761)v
v=3.63 m/s
3)the momentum is conserved. Therefore, the momentum does not change
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.