A stopwatch starts while race car travels at 4 m/s from the pit area and acceler
ID: 1584830 • Letter: A
Question
A stopwatch starts while race car travels at 4 m/s from the pit area and accelerates at a uniform rate to a speed of 28 m/s in 4 s moving in a circular track of radius 521 m. Assuming constant tangential acceleration, find (a) the tangential acceleration, and (b) the radial acceleration, at the instant when the speed is v=17 Once you have both of those... find the magnitude of a at any moment a= (Square root) a^2tan+ a^2r A stopwatch starts while race car travels at 4 m/s from the pit area and accelerates at a uniform rate to a speed of 28 m/s in 4 s moving in a circular track of radius 521 m. Assuming constant tangential acceleration, find (a) the tangential acceleration, and (b) the radial acceleration, at the instant when the speed is v=17 Once you have both of those... find the magnitude of a at any moment a= (Square root) a^2tan+ a^2r Assuming constant tangential acceleration, find (a) the tangential acceleration, and (b) the radial acceleration, at the instant when the speed is v=17 Once you have both of those... find the magnitude of a at any moment a= (Square root) a^2tan+ a^2rExplanation / Answer
Solution:
Let us go to the basics first.
(a) Tangential acceleration = v / t = (28 - 4) / 4 = 6 m/s2 (Answer)
(b) radial acceleration = v2 / r = 172 / 521 = 0.554 m/s2 (Answer)
Thus, magnitude of a = square root (62 + 0.5542) = 6.0255 m/s2 (Answer)
Thanks!!!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.