What is the wavelength of the most energetic photons produced by an X-ray tube u
ID: 1585376 • Letter: W
Question
What is the wavelength of the most energetic photons produced by an X-ray tube using Vo = 244 kV potential difference? 5.07*10^-12pm Hints: How much energy do the electrons gain after they are accelerated through a potential difference Vo? Try to use electron-Volt units instead of Joules, hc = 1.2398 x106 eVpm. If the energy of one of those electrons is used up completely to create one single X-ray photon, then what is the frequency of that photon? If you know the frequency of the photon, how do you calculate its wavelength? Submit Answer Incorrect. Tries 1/3 Previous Tries What is the de Broglie wavelength of the electrons, just before they hit the anode inside the x-ray tube?Explanation / Answer
For continuous X-ray spectrum:
hf = qV
f = c/
hc/ = eV
where;
hc=1.2398*106eVpm
wavelength:
electron charge: e = 1.6x10-19 C
potential difference: V = 244x10³ V
solve for wavelength:
= hc/eV = 1.98*10-25 / (1.6x10-19)(244x103)
= 5.07 pm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.