A small particle has charge -6.30 C and mass 1.50×104 kg . It moves from point A
ID: 1586992 • Letter: A
Question
A small particle has charge -6.30 C and mass 1.50×104 kg . It moves from point A, where the electric potential is VA = 300 V , to point B, where the electric potential VB = 540 V . The electric force is the only force acting on the particle. The particle has a speed of 3.20 m/s at point A.
What is its speed at point B?
Express your answer in meters per second to three significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Is it moving faster or slower at B than at A?
Is it moving faster or slower at than at ?
SubmitMy AnswersGive Up
v = m/sExplanation / Answer
charge =-6.3x10-6C
mass = 1.5x10-4kg
initial velocity =3.2m/s
final velocity= ?
Change in kinetic energy = change in potential energy
(1/2)mv2 - (1/2)mu2 = q (Va - Vb)
multiply by 2 and divide by m on both sides
v2 - u2 = 2q (Va - Vb) /m
v2 = u2 + 2q (Vb - Va) /m
v = sq rt [ u2 + 2q (Va - Vb) /m ]
v = sq rt [ 3.22+ 2x(-6.3x10-6) (300 -540) / 1.50×104 ]
v = sq rt [ 10.24 + 20.16 ]
v = sq rt [ 30.4 ]
v = 5.5 m/s
A) Its speed at point B is 5.5m/s
B)It is moving faster at B than at A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.