A small particle has charge -7.60 C and mass 2.40×104 kg . It moves from point A
ID: 1653580 • Letter: A
Question
A small particle has charge -7.60 C and mass 2.40×104 kg . It moves from point A, where the electric potential is VA = 280 V , to point B, where the electric potential VB = 560 V . The electric force is the only force acting on the particle. The particle has a speed of 6.00 m/s at point A.
Part A A small particle has charge-7.60 C and mass 2.40x10-4 kg. It moves from point A, where the electric potential is VA - 280 V, to point B, where the electric potential VB 560 V. The electric force is the only force acting on the particle. The particle has a speed of 6.00 m/s at point A What is its speed at point B? Express your answer in meters per second to three significant figures m/s Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
va = speed at A = 6 m/s
vb = speed at B = 6 m/s
using conservation of energy
kinetic energy at A + electric potential energy at A = kinetic energy at B + electric potential energy at B
(0.5) m va2 + Q VA = (0.5) m vb2 + Q VB
inserting the values
(0.5) (2.40 x 10-4) (6)2 + (- 7.6 x 10-6) (280) = (0.5) (2.40 x 10-4) vb2 + (- 7.6 x 10-6) (560)
vb = 7.3 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.