What minimum initial speed must the rock have as it leaves your hand to clear th
ID: 1587344 • Letter: W
Question
What minimum initial speed must the rock have as it leaves your hand to clear the top of the fence?
Part A In the middle of the night you are standing a horizontal distance of 14.0 m from the high fence that surrounds the estate of your rich uncle. The top of the fence is 5.00 m above the ground. You have taped an important message to a rock that you want to throw over the fence. The ground is level, and the width of the fence is small enough to be ignored. You throw the rock from a height of 1.60 m above the ground and at an angle of 52.0° above the horizontal. What minimum initial speed must the rock have as it leaves your hand to clear the top of the fence? Express your answer with the appropriate units. Value Units Submit My Answers Give Up Part BExplanation / Answer
here,
height of fence , h = 5 m
height of rock , hi = 1.6 m
theta = 40 degree
height covered by rock , h' = h - hi
h' = 3.4 m
let the minimum initial speed be u
- 2 * g * h' = 0 - ( u * sin(theta))^2
2 * 9.8 * 3.4^2 = - ( u * sin(40))^2
u = 23.42 m/s
the minimum speed o fthe rock when it leaves the hand is 23.43 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.