What mass of water (in grams) forms from the reaction of 2.49 L of hydrogen gas
ID: 790325 • Letter: W
Question
What mass of water (in grams) forms from the reaction of 2.49 L of hydrogen gas and 2.21 L of oxygen gas? Both gases are at 694 torr and 6.6 oC.
Explanation / Answer
2H2+O2--->2H2O From the equation it is clear that 2 moles H2 reacts with 1 mole O2 to produce 2 moles water No of moles of H2=PV/RT=(694/760)x2.49/(0.0821x279.6) =0.099 No of moles of O2=PV/RT=(694/760)x2.21/(0.0821x279.6) =0.0879 H2 is the limiting reagent So 0.099 moles H2 react with (0.099/2=0.0495) moles O2 to produce 0.099 moles H2O =0.099x18 g =1.79 g Mass of water formed=1.79 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.