An electric field of magnitude 4930 N/C is applied along the x axis. Calculate t
ID: 1587596 • Letter: A
Question
An electric field of magnitude 4930 N/C is applied along the x axis. Calculate the electric flux through a rect- angular plane 0.425 m wide and 0.38 m long if the plane is parallel to the yz plane. Answer in units of N · m2/C. 011 (part 2 of 3) 10.0 points Calculate the electric flux through the same rectangle if it is parallel to the xy plane. Answer in units of N · m2/C. 012 (part 3 of 3) 10.0 points Calculate the electric flux through the same rectangle if it now contains the y axis and its normal makes an angle of 64 with the x axis. Answer in units of N · m2/C.
Explanation / Answer
a) if the plane is parallel to the yz plane
=> Electric flux = 4930*0.425*0.38
= 796.195 N·m2/C
b) if it is parallel to the xy plane
=> Electric flux = 0 N·m2/C
c) if it now contains the y axis and its normal makes an angle of 64 with the x axis
=> Electric flux = 4930*0.425*0.38*cos64
= 349.03 N·m2/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.