An electric field of magnitude 4090 N/C is applied along the x axis. Calculate t
ID: 2166735 • Letter: A
Question
An electric field of magnitude 4090 N/C is applied along the x axis. Calculate the electric flux through a rectangular plane 0.393 m wide and 0.5 m long if the plane is parallel to the yz plane. Answer in units of N . m2/C Calculate the electric flux through the same rectangle if it is parallel to the xy plane. Answer in units of N . m2/C Calculate the electric flux through the same rectangle if it now contains the y axis and its normal makes an angle of -52degree with the x axis. Answer in units of N . m2/CExplanation / Answer
PT 23) Flux =E*Acos, in this case = 0
Flux= E*A= (4090)(.393*.5)= 803.685 N*m2/C
24) In this case the plane is at angle of 90o, because it has the area vector point in the z-axis and is perpendicular to the x-axis
Flux= EAcos(90)= 0
25) Flux= EAcos(52o)= (4090)(.393*.5)cos(52o)= 494.8 N*m2/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.