Two crates, one with mass 4.00 kg and the other with mass 6.00 kg, sit on the fr
ID: 1589558 • Letter: T
Question
Two crates, one with mass 4.00 kg and the other with mass 6.00 kg, sit on the frictionless surface of a frozen pond, connected by a light rope (Figure 1) . A woman wearing golf shoes (so she can get traction on the ice) pulls horizontally on the 6.00 kg crate with a force F that gives the crate an acceleration of 2.30 m/s2.art A
What is the acceleration of the 4.00 kg crate?
m/s2
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining; no points deducted
Part B
Use Newton's second law to find the tension T in the rope that connects the two crates.
T =
N
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining
Part C
Which is larger in magnitude, force T or force F?
Which is larger in magnitude, force or force ?
force T
force F
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part D
Use part (C) and Newton's second law to calculate the magnitude of the force F.
F =
N
SubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
let,
mass of the first crate is m1=4kg
mass of the second crate is m2=6kg
acceleration of the m2 is a=2.3 m/sec^2
and
tension in the rope is T
force applied by woman is F
a)
acceleration of the m1 is also, a=2.3 m/sec^2
b)
tension, T=m1*a
T=4*2.3
T=9.2 N
c)
here, force F is larger than tension T
because, masses m1, m2 are accelerating along direction of force F
d)
force F=T+m2*a
F=9.2+6*2.3
F=23 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.