Given the circuit shown below, the power supply is set to a voltage V=31.0 V, R2
ID: 1590564 • Letter: G
Question
Given the circuit shown below, the power supply is set to a voltage V=31.0 V, R2 = 25.1 ?, and R3 = 43.6 ?.
Suppose you place an ammeter into the circuit and find that the current through R2 is 0.432 A.
Answer the following questions:
1. What is the voltage across resistor R2? 10.8 V (correct)
2. What is the current through resistor R3? 0.249 A (correct)
3. What is the current flowing through R1?
4. What is the resistance of resistor R1?
How would I go about figuring out 3 and 4 with the information given? I appreciate any help!
Explanation / Answer
current through R2 = 0.432 A = I*R3/(R3 + R2) {here I is current through R1}
I = 0.432*(25.1 + 43.6)/43.6 = 0.68 A {answer of 3}
voltage across R1 + voltage across R2 or voltage across R3 = total voltage
0.68*R1 + 10.8 = 31
R1 = (31 - 10.8)/0.68 = 29.7 ohm {answer of 4}
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.