Given the circuit shown below, the power supply is set to a voltage V=19.5 V, R2
ID: 2277060 • Letter: G
Question
Given the circuit shown below, the power supply is set to a voltage V=19.5 V, R2 = 20.4 ?, and R3 = 36.7 ?.
Suppose you place an ammeter into the circuit and find that the current through R2 is 0.263 A. Answer the following questions: What is the voltage across resistor R2?
What is the current through resistor R3?
What is the current flowing through R1?
What is the resistance of resistor R1?
Given the circuit shown below, the power supply is set to a voltage V=19.5 V, R2 = 20.4 ?, and R3 = 36.7 ?. Suppose you place an ammeter into the circuit and find that the current through R2 is 0.263 A. Answer the following questions: What is the voltage across resistor R2? What is the current through resistor R3? What is the current flowing through R1? What is the resistance of resistor R1?Explanation / Answer
V2 = i2*R2 = 0.263*20.4 = 5.365 volts
=======================================================
V3 = V2 = 5.365 volts (beacuse R2 and R3 are in parallel)
i3 = V3/R3 = 5.365/36.7 = 0.146 A
==========================================
i1 = i2+i3 = 0.263+0.146 = 0.409 A
V1 = V - V2 = 19.5 - 5.635 = 14.135 volts
===================================================
R1 = V1/i1 = 14.135/0.409 = 34.6 ohms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.