Given the circuit shown below, the power supply is set to a voltage V=17.7 V, R2
ID: 1593260 • Letter: G
Question
Given the circuit shown below, the power supply is set to a voltage V=17.7 V, R2 = 38.6 ?, and R3 = 55.4 ?. res_1_p2.gif Suppose you place an ammeter into the circuit and find that the current through R2 is 0.239 A. Answer the following questions:
What is the voltage across resistor R2? 9.22 V You are correct. Your receipt no. is 161-705 Help: Receipt Previous Tries
What is the current through resistor R3? 0.167 A You are correct. Your receipt no. is 161-685 Help: Receipt Previous Tries
What is the current flowing through R1? Submit Answer Tries 0/10
What is the resistance of resistor R1?
I need the two bolded ones answered please
Explanation / Answer
V = 17.7 V
R2 = 38.6 ohm
R3 = 55.4 ohm
a) What is the voltage across resistor R2?
Current in R2, I= 0.239 A
the voltage across V will be I*R = 38.6*0.239 = 9.22 V
b) What is the current through resistor R3?
Current through R3, I3 = V/R3 = 9.22/55.4=0.167 A
c) Current through R1, I1 = I2+I3 = 0.239+0.167 = 0.406 A
d) Voltage across R1,V1= 17.7 - 9.22 = 8.48 V
So the resistance R1 = V1/I1 = 8.48/0.406 = 20.887 ohm.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.