Two particles, with charges of 20.0 nC and –20.0 nC, are placed at the points wi
ID: 1590745 • Letter: T
Question
Two particles, with charges of 20.0 nC and –20.0 nC, are placed at the points with coordinates (0, 4.00 cm) and (0, -4.00 cm), as shown in the figure to the right. A particle with charge 10.0 nC is located at the origin. a) Find the electric potential energy of this configuration of the three fixed charges. b) A fourth particle, with a mass of 2.00x10-13 kg and a charge of 40.0 nC, is released from rest at the point (3.00 cm, 0). Find its speed after it has moved freely to a very large distance away.
Explanation / Answer
q1 = 20.0 nC @ (0,4.0)
q2 = -20.0 nC @ (0,-4.0)
q3 = 10.0 nC @ (0,0)
r1 = r2 = 4.0 cm = 4.0*10^-2 m
r3 = 0.4*2 = 8.0 cm = 8.0*10^-2 m
(a)
Electric potential energy of this system of charges is gievn by
P.E = K*q1q3/r1 + k*q2q3/r2 + k*q1q2/r3
P.E = 8.9*10^9 * 10^-9 * 10^-9 * 10^2 * [(20*10)/4.0 - (20*10)/4.0 - (20*20)/8.0]
P.E = - 4.45 * 10^- J
(b)
m = 2.0 * 10^-13 Kg
q4 = 40.0 nC @ (3.0, 0)
Using Energy Conservation,
Initial Potential Energy = Final Kinetic Energy
1/2 * mv^2 = P.Ein
Now,
Potential of the System at x = 3.0 cm
V = k*q1/r1 + k*q2/r2 + k*q3/r3
V = 8.9 * 10^9 * 10^-9 * 10^3[ 20/5 - 20/5 + 10/3]
V = 8.9 * 10^3 * 10/3 Volt
V = 2966.7 Volt
P.E of the fourth Charge at that Point, P.E = q4*V
P.Ein = 40.0 * 10^-9 * 2966.7 J
P.Ein = 1.18 * 10^-4 J
1/2 * mv^2 = 1.18 * 10^-4
1/2 * 2.0 * 10^-13 * v^2 = 1.18 * 10^-4
v = 3.44 * 10^4 m/s
Speed of the particle, v = 3.44 * 10^4 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.