Two particles, with charges of 20.0 nC and -20.0 nC, are placed at points with c
ID: 2111530 • Letter: T
Question
Two particles, with charges of 20.0 nC and -20.0 nC, are placed at points with coordinates <0,
4.00 cm> and <0, -4.00 cm> as shown in the figure. A particle with charge 10.0 nC is located
at the origin. (a) Find the electric potential energy of the configuration of the three fixed charges. (b) A fourth particle, with a mass of 2.00 x 10-13 kg and charge of 40.0 nC, is released from
rest at the point <3.00 cm, 0>. Find its speed after it has moved freely to a very large distance
away.
Explanation / Answer
P.E-= kq1q2/r = -9*10^9 * 400*10^-18/ 8*10^-2= -4.5*10^-5 v= 2*(k*10*10^-9* 40*10^-8/3*10-2)/m=3.464*10^4 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.