A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 230 m at a
ID: 1594828 • Letter: A
Question
A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 230 m at a constant speed v = 17 m/s as shown. The angle A = 39° above the x axis, and the angle B = 57° below the x axis.
1.What is the magnitude of the car’s acceleration?
2.What is the x component of the car’s acceleration when it is at point A?
3.What is the y component of the car’s acceleration when it is at point A?
4.What is the x component of the car’s acceleration when it is at point B?
5.What is the y component of the car’s acceleration when it is at point B?
Explanation / Answer
1) a = v² / r = (17m/s)² / 230m = 1.256 m/s²
Here the acceleration vector points toward the origin, so add 180º to the given angles.
2) a_xa = 1.25m/s² * cos219º = -0.976 m/s²
3) a_ya = 1.25m/s² * sin219º = -0.79 m/s²
4) a_xb = 1.25m/s² * cos123º = -0.684 m/s²
5) a_yb = 1.25m/s5 * sin123º = 1.053 m/s²
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.