A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 230 m as s
ID: 1594890 • Letter: A
Question
A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 230 m as shown. It takes the car t = 53 s to go around the track once. The angle A = 35° above the x axis, and the angle B = 59° below the x axis.
1)What is the magnitude of the car’s acceleration?
2)What is the x component of the car’s velocity when it is at point A
3)What is the y component of the car’s velocity when it is at point A
4)What is the x component of the car’s acceleration when it is at point B
5)What is the y component of the car’s acceleration when it is at point B
eg *,Explanation / Answer
1) V= 2PIE R /t
= 27.25 m/s
a)centripetal = v2 / r
= 3.23 m/s2
b)when at point A , Vx = - v sin 35
= -15.63 m/s
c) Vy = v cos 35
= 22.32m/s
d) at point B , a)x = - Vb2/r * cos 59
* calculate
e)a)y = Vb2/r sin 59
* calculate
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.