The figure below is an oscilloscope trace of a sine wave. The horizontal axis is
ID: 1595044 • Letter: T
Question
The figure below is an oscilloscope trace of a sine wave. The horizontal axis is time and the vertical axis is voltage. The time/division is set to 1 ms, which means each major horizontal division is 1 millisecond. Note that each major division is divided into 5 minor divisions. The volts/division is set to 50 mV, meaning each major vertical division is 50 mV. So, one square is 1 ms X 50 mV. Estimate the period of the wave in ms. Estimate the period of the wave in seconds. Estimate the frequency of the wave in Hz. If the time/division was changed to 2 ms, will there be more, fewer, or the same number of complete waves shown on the screen? Estimate the amplitude of the wave in mV.Explanation / Answer
a) Period = T = 2.5 m/s
b) Period = T = 0.0025 s
c) frequency = f = 1/T = 400 Hz
d) Same
e) Amplitude = 150/2 = 75 mV
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.