The figure below is a cross-sectional view of a coaxial cable. The center conduc
ID: 2308034 • Letter: T
Question
The figure below is a cross-sectional view of a coaxial cable. The center conductor is surrounded by a rubber layer, an outer conductor, and another rubber layer. In a particular application, the current in the inner conductor is I1 = 1.14 A out of the page and the current in the outer conductor is I2 = 3.14 A into the page. Assuming the distance d = 1.00 mm,answer the following.
(a) Determine the magnitude and direction of the magnetic field at point a.
(b) Determine the magnitude and direction of the magnetic field at point b.
Explanation / Answer
1. At point A
B*2*pi*rA = integral(B*ds*cos 0) = integral(B.ds)
B*2*pi*rA = uo*Ia
B = u0*Ia/(2*pi*rA)
B = 4*3.14*10^-7*1.14/(2*3.14*10^-3) = 2.28*10^-4 T (in the upward direction)
2.
At point B
B*2*pi*rB = integral(B*ds*cos 0) = integral(B.ds)
B*2*pi*rB = uo*(Ia - Ib)
B = -u0*(Ia - Ib)/(2*pi*rB)
B = 4*3.14*10^-7*2.14/(2*3.14*3*10^-3) = -1.43*10^-4 T (in the downward direction)
Let me know if you have any doubt.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.