2.) Pushing on the pump of a soap dispenser compresses a small spring. When the
ID: 1595767 • Letter: 2
Question
2.) Pushing on the pump of a soap dispenser compresses a small spring. When the spring is compressed 0.55 cm , its potential energy is 0.0025 J
What is the force constant of the spring? k= ______n/m
What compression is required for the spring potential energy to equal 0.0084 J ? x=_______m
3). Suppose that the coefficient of kinetic friction between Zak's feet and the floor, while wearing socks, is 0.250. Knowing this, Zak decides to get a running start and then slide across the floor. If Zak's speed is 3.00 m/s when he starts to slide, what distance d will he slide before stopping?
______M
Explanation / Answer
2.)Given that thecompressed length is x = 0.55 cm = 0.55*10-2m
Potential energyis U = 0.0025 J
But the potential energy is U = (1/2)kx2
k = 2 U / x2
=165.3 N/m
If the spring potential energy is U1 = 0.0084 J =(1/2)kd2
d = [ 2(0.0084J) / k ]1/2
= 0.0100 m
= 1.00cm(Answer)
3)
In retardaion = ug = 0.25 x 9.8 = 2.45 m/s2
now v2 - u2 = 2ad
0 - 32 = -2 x 2.45 x d
d = 1.8367 m(Answer)
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.