5. A circuit composed of resistors and inductors is shown here. Because of Farad
ID: 1596004 • Letter: 5
Question
Explanation / Answer
a. when the switch is closed
current in the inductor cannot change instantaneously
so inductor would act as a open switch
so current in the inductor at t = 0 is 0
b. I1 = I2 at t = 0
and Il = 0
at t= 0 when the switch is closed
c. Potential difference across ther resistor 2 = potential difference across the inductor , as both are connected in parallel
d. at thte instant the switch is closed
potential difference across the inductor = pitential difference actross resistor 2 = I2*R2 = V*R2/(R1 + R2) = 30*20/30 = 20 V
but from faraday's law
20 V = LdI/dt = 0.01*di/dt
di/dt = 2000 A/s [ +ve, and increasing]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.