A concave spherical mirror has a radius of curvature of 10.0 cm . Part A) Calcul
ID: 1597567 • Letter: A
Question
A concave spherical mirror has a radius of curvature of 10.0 cm .
Part A) Calculate the location of the image formed by an 12.0 mm -tall object whose distance from the mirror is 20.0 cm .
Part B) Calculate the location of the image formed by an 12.0 mm -tall object whose distance from the mirror is 10.0 cm .
Part C) Calculate the location of the image formed by an 12.0 mm -tall object whose distance from the mirror is 2.50 cm .
Part D) Calculate the location of the image formed by an 12.0 mm -tall object whose distance from the mirror is 10.0 m .
Explanation / Answer
For a concave mirror, Both R and f are positive
f = R/2
f = 10/2 = 5.00 cm
a)
1/q = 1/f – 1/p
1/q = 1/5 – 1/20
q = 6.67 cm
b)
1/q = 1/f – 1/p
1/q = 1/5 – 1/10
q = 10 cm
c)
1/q = 1/f – 1/p
1/q = 1/5 – 1/2.5
q = -5 cm (virtual image)
d)
1/q = 1/f – 1/p
1/q = 1/5 – 1/1000
q = 5.025 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.