A concave spherical mirror has a radius of curvature of 10.0 cm . Part A) Calcul
ID: 1597582 • Letter: A
Question
A concave spherical mirror has a radius of curvature of 10.0 cm .
Part A) Calculate the size of the image formed by an 12.0 mm -tall object whose distance from the mirror is 20.0 cm .
Part B) Calculate the size of the image formed by an 12.0 mm -tall object whose distance from the mirror is 10.0 cm .
Part C) Calculate the size of the image formed by an 12.0 mm -tall object whose distance from the mirror is 2.50 cm .
Part D) Calculate the size of the image formed by an 12.0 mm -tall object whose distance from the mirror is 10.0 m .
Explanation / Answer
We know that
focal length f = R / 2 = 5 cm
(a)
From the mirror formula,
1 / f = 1 / v + 1 / u
where u = distance of object from mirror
v = distance of image from mirror
1 / v = 1 / 5 - 1 / 20
v = 6.66 cm
magnification m = -v / u = hi / ho
-0.066 / 0.20 = hi / 0.012
hi = -0.00396 = -3.96 mm
(negetive sign represent that image is inverted.)
(b)
1 / v = 1 / 5 - 1/ 10
v = 10 cm
hi = -v*ho / u = -0.10*0.012 / 0.10
hi = -12 mm
(c)
1 / v = 1 / 5 - 1/ 2.5
v = -5 cm
hi = -(-0.05)*0.012 / 0.025
hi = 0.024 m = 24 mm
(d)
1 / v = 1 / 0.05 - 1 / 10
v = 0.050 m
hi = -0.050*0.012 / 10
hi = -0.060 mm
answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.