A pair of parallel wires of negligible resistance are 20 cm apart and located in
ID: 1598076 • Letter: A
Question
A pair of parallel wires of negligible resistance are 20 cm apart and located in a uniform magnetic field of 1.0 T which is directed out of the plane of the paper. A resistance of 4.0 Ohm is connected between the left ends of the wire, and a conducting rod of negligible resistance is moved along the rails at a constant speed of 2.0 m/s to the right. Calculate: (a) the emf induced in the circuit; [0.4 volts] (b) the magnitude and direction of the induced current; [0.1 A, cw] (c) the force that has to be exerted on the conducting rod to keep it moving; [0.02 N, to right] (d) the rate at which work is being done by this force; [0.04 watt] (e) the power dissipated in the 4.0 Ohm resistor. [0.04 watt]Explanation / Answer
step;1
Given that
speed of the rod v=2 m/s
length of the rod L=0.2 m
magnetic field B=1 T
resistance R=4 ohms
step;2
now we find the induced emf
the induced emf E=BLv=1*0.2*2=0.4 v
now we find the induced current
induced current i=E/r=0.4/4=0.1 A
now we find the force
force F=B^2L^2v/R=1^2*0.2^2*2/4=0.02 N
now we find the rate of work done
the work done W=B^2L^2v^2/R=1^2*0.2^2*2^2=0.04 Wait
now we find the power dissipated by resistor
the power dissipated =v^2/R=0.4^2/4=0.04 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.