An isolated system with no net external force setting on it consists of an objec
ID: 1600628 • Letter: A
Question
An isolated system with no net external force setting on it consists of an object of mass 4.0 moving with a speed of which collides with an object at rest of mass 3M. These objects stick together and travel with a new velocity u_ f after the collision. Find v_f. A) upsilon_ f = w b) upsilon_ f = 3pi/4 C) upsilon_ f = 4upsilon/tau D) upsilon_ f = 3upsilon_t E) upsilon_ f = 3 upsilon F) upsilon_ f = 7v An object of mass 1.250 kg at rest has an impulse of 25.00 kg m/s imparted to it. What is its speed after the impulse has acted? A) 20 m/s B) 31.25m/s C) 50m/s D) 62.5m/s A ball of mass m_1 = 4kg is at rest and a ball m_2 = 2kg with an initial speed of 10m/s collides with If the final speed of m_1 is 5m/s and the collision is elastic, what is the final speed of m_2? A) 5m/s B) 5Squareroot 2m/s C) 25 m/s D) 50m/s The average power delivered to an initially stationary object is 800W over the course of 2s and goes purely into changing the object's kinetic energy. If the object has a mass of 3.2 grams, what is the speed of the object after 2s? A) 1km/s B) 10km/s C) 10m/s D) 100m/s E) 1m/s F) 100km/sExplanation / Answer
9) vf = m1v1+m2v2/m1+m2 = 4mv/7m = 4v/7
10) impulse = mv
v = 20 m/s
11) from conservation of momentum
m1u1+m2u2 = m1v1+m2v2
v2 = -10/6 = -3.33 m/s
12) 1/2mv^2/t = p
v = 1 km/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.