Two children, each with mass m = 16.0 kg, sit on opposite ends of a narrow board
ID: 1601108 • Letter: T
Question
Two children, each with mass m = 16.0 kg, sit on opposite ends of a narrow board with length L = 4.4 m, width W = 0.23 m, and mass M = 9.6 kg. The board is pivoted at its center and is free to rotate in a horizontal circle without friction. What is the rotational inertia of the board plus the children about a vertical axis through the center of the board? 170. kg*m^2 What is the magnitude of the angular momentum of the system if it is rotating with an angular speed of 1.00 rad/s? 170.J*s While the system is rotating, the children pull themselves toward the center of the board until they are half as far from the center as before. What is the resulting angular speed? 3.14 rad/s What is the change in kinetic energy of the system as a result of the children changing their positions? 163 JExplanation / Answer
Answer to the last wrong answer
Change in KE= 0.5 I w2^2 - 0.5 I w1^2
=0.5×170×(3.14^2-1^2)
=765 J approx
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.