Two parallel, current-carrying wires with currents as shown. The wires are perpe
ID: 1603773 • Letter: T
Question
Two parallel, current-carrying wires with currents as shown. The wires are perpendicular to the plane of the page and separated by a distance of 0.8 m. The force per unit length on each wire is closest to: a. 5.0 times 10^-5 N/m toward the other b. 1.5 times 10^-4 N/m toward the other c. 5.0 times 10^-5 N/m away from the other d. 1.5 times 10^-4 N/m away from the other A long solenoid (n = 1500 turns/m) has a cross-sectional area of 0.40 m^2 and a current given by l(t) = (4.0 + 3.0 t^2) A, where t is in seconds. A flat circular coil (N = 300 turns) with a cross-sectional area of 0.75 m^2 is outside and coaxial with the solenoid. What is the magnitude of emf induced in the outer coil at t = 2.0 s?Explanation / Answer
(2) f= (uo/4pi) 2 i1 i2/r
f= (1x10-7) (2)(20)(30)/(0.8)
f=1.5x10-4 N/m
the wires carry currents in the opposite directions,so they repel each other . sothe force is away from the other
so f=1.5x10-4 N/m away from the other . so option d is correct
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.