A cheerleader waves her pom-pom in SHM with an amplitude of 17.0 cm and a freque
ID: 1604655 • Letter: A
Question
A cheerleader waves her pom-pom in SHM with an amplitude of 17.0 cm and a frequency of 0.900 Hz .
Part A
Find the maximum magnitude of the acceleration.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Find the maximum magnitude of the velocity.
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
Find the acceleration when the pom-pom's coordinate is x= 9.50 cm .
SubmitMy AnswersGive Up
Part D
Find the speed when the pom-pom's coordinate is x= 9.50 cm .
SubmitMy AnswersGive Up
Part E
Find the time required to move from the equilibrium position directly to a point a distance 12.8 cm away.
A cheerleader waves her pom-pom in SHM with an amplitude of 17.0 cm and a frequency of 0.900 Hz .
Part A
Find the maximum magnitude of the acceleration.
amax = m/s2SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Find the maximum magnitude of the velocity.
vmax = m/sSubmitMy AnswersGive Up
Part C
Find the acceleration when the pom-pom's coordinate is x= 9.50 cm .
a = m/s2SubmitMy AnswersGive Up
Part D
Find the speed when the pom-pom's coordinate is x= 9.50 cm .
v = m/sSubmitMy AnswersGive Up
Part E
Find the time required to move from the equilibrium position directly to a point a distance 12.8 cm away.
t = sExplanation / Answer
(a)Frequency = 0.9 Hz
w = 2*pi*0.9 = 5.655 rad/s
amax = A*w^2 = 0.17* (5.655)^2 = 5.44 m/s^2
(b) vmax = A*w = 0.17*5.655 = 0.96135 m/s
(c) x = A sin(wt) = 0.095
Hence acceleration = -A*w^2*sin(wt) = -0.095*w^2 = -3.04 m/s^2
(d) Now
x = A sin(wt) = 0.095
sin(wt) = 0.559
cos(wt) = ( 1- sin(wt)^2)^0.5
= 0.829
Hence speed = A*w*cos(wt) = 0.17*5.655*0.856 = 0.797 m/s
(e) Now
x = Asin(wt) = 0.128
sin(wt) = 0.753
(wt) = 0.853
t = 0.151 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.