A 44.5 mA current is carried by a uniformly wound air-core solenoid with 500 tur
ID: 1609170 • Letter: A
Question
A 44.5 mA current is carried by a uniformly wound air-core solenoid with 500 turns, a 11.0 mm diameter, and 14.5 cm length, (a) Compute the magnetic field inside the solenoid. 192.8 mu T (b) Compute the magnetic flux through each turn. differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. T middot m^2 (c) Compute the inductance of the solenoid. mH (d) Which of these quantities depends on the current? (Select all that apply.) magnetic field inside the solenoid magnetic flux through each turn inductance of the solenoidExplanation / Answer
Solenoid consists of a length of insulated wire coiled into a cylinder shape.
= 192.8 x10^-6 T
B=(permeability of free space)(Number of turns/Length)Current
(b)
magnetic flux is Magnetic fieldx Area = B* * r2
=192.8x10^-6x3.141x(5.5x10^-3)2
= 1.8 x 10^-8 Tm2
(C)
= Lx I
L = 1.8 x 10^-8 / 44.5 x 10^-3
= 4 x 10^-4 mH
(d)
All three quantites depends on current.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.