The distance to a star is approximately 9.60 times 10^18 m. If this star were to
ID: 1609926 • Letter: T
Question
The distance to a star is approximately 9.60 times 10^18 m. If this star were to burn out today, how long from now would we see it disappear? (b) How long does it take for sunlight to reach Mercury? Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully, minutes (c) How long does it take for a microwave radar signal to travel from the Earth to the Moon and back? (d) How long does it take for a radio wave to travel once around the Earth in a great circle, close to the planet's surface? (e) How long does it take for light to reach you from a lightning stroke 9.4 km away?Explanation / Answer
b.) distance between mercury and sun is 5.791*10^10 m
time taken by light to reach at the surface on mercury from the sun is = D/c
t = 5.791*10^10/(3*10^8) = 193.033 sec
c.)speed of radar wave is 150 m/s
so time taken by radar signal to travel from the Earth to the moon and back
distance between earth and moon = 384400*10^3 m
time taken = 2*384400*10^3/150 =5125333.333 sec
d.)earth circumference = 40030*10^3 m
so time taken by radio wave to travel around it is = D/s = 40030*10^3/150 =266866.667 sec
e.)time = 9.4*10^3 / 3*10^8 = 3.13*10^-5 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.