A transverse sinusoidal wave is moving along a string in the positive direction
ID: 1610069 • Letter: A
Question
A transverse sinusoidal wave is moving along a string in the positive direction of an x axis with a speed of 80 m/s. At t = 0, the string particle at x = 0 has a transverse displacement of 4.3 cm from its equilibrium position and is not moving. The maximum transverse speed of the string particle at x = 0 is 20 m/s. (a) What is the frequency of the wave? (b) What is the wavelength of the wave? If the wave equation is of the form y(x, t) = ym sin(kx ± t + ), what are (c) ym, (d) k, (e) , (f) , and (g) the correct choice of sign in front of ?
Explanation / Answer
(a) The simple harmonic motion relation
= um/ym = 20/0.043= 465.11 rad/s
f = / 2 = 465.11/ 2 = 74.06Hz
(b) Using v = f , we find
= 80/74.06= 1.08 m
(c) The amplitude of the transverse displacement is
ym = 4.ecm = 0.043m
(d) The wave number is
k = 2p / = 2p / 1.08= 5.81 rad/m
(e) The angular frequency, as obtained in part (a), is = 465.11rad/s
(f) The function describing the wave can be written as
y = 0.043 sin (5.81x – 465.11t + )
where distances are in meters and time is in seconds. We adjust the phase constant f to satisfy the condition y = 0.043 at x= t= 0. Therefore, sin f= 1, for which the “simplest” root is = /2. Consequently, the answer is
y = 0.04e sin (5.81x – 465.11t + /2)
(g) The sign in front of is minus
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.