You have 1.7 moles of a fictitious ideal gas whose molar specific heat values ar
ID: 1612150 • Letter: Y
Question
You have 1.7 moles of a fictitious ideal gas whose molar specific heat values are C_v = 17.89 J/mol middot K) and C_p = 26.20 J/(mol middot K). The gas expands from an initial volume of 0.0194 m^3 to a final volume of 0.0363 m^3 at a constant pressure of 2.07 atm. What was the initial temperature? K (Do not enter units) What is the final temperature? K (Do not enter units) How much work is done by the gas? How much thermal energy (heat) flows into the gas? What is the change in the internal energy of the gas?Explanation / Answer
by ideal gas law
PV = nRT
T = PV/nR
R = 8.2 x 10^-5 m^3 atm K^-1 mol^-1
P = 2.07 atm
n = 1.7
V = 0.0194 m^3
T = 288
part b )
at constant pressure
V1/T1 = V2/T2
0.0194/288 = 0.0363/T2
T2 = 538.89
part c )
W = P*dV
P = 2.07 atm = 2.07 x 1.013 x 10^5 Pa
dV = (0.0363 - 0.0194)
W = 3543.78 J
part d )
thermal energy = n*Cp*dT
Q = 11174.64 J
part e )
dU = nCv*dT
dU = 7630.32 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.