A railroad freight car, mass 18000 kg, is allowed to coast along a level track a
ID: 1618357 • Letter: A
Question
A railroad freight car, mass 18000 kg, is allowed to coast along a level track at a speed of 9 m/s. It collides and couples with a 50,000 kg loaded second car, initially at rest and with brakes released. What percentage of the initial kinetic energy in the 18000 kg car is preserved in the two coupled cars after collision? 14.4 % 122% 26.5% 72% 64.8% A ventilation fan with a moment of inertia of 0.64 kg-m^2 has a net torque of 0.22 N-m applied to it. It starts from rest, what angular momentum will it have 1 s later? 2.112 kg-m^2/s 0.96 kg-m^2/s 0.22 kg-m^2/s 0.1267 kg-m^2/s 0.64 kg-m^2/sExplanation / Answer
m1/m2=v2/v1
m1=18000
m2=18000+50000=68000
v1= 9
v2 = m1v1/m2 = 2.38
KE1 = 0.5m1v1^2 = 729000 J
KE2 = 0.5m2v2^2 = 192589.6 J
192589.6 / 729000 = 0.28 = 28%
100 - 28 = 72% loss
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.