A hockey puck is hit from near mid-field with a speed of 7.00^m/s, 52.0ft away f
ID: 1619651 • Letter: A
Question
A hockey puck is hit from near mid-field with a speed of 7.00^m/s, 52.0ft away from the goal. It comes to a full stop at the goal line. Use 1ft = 30.5cm. Assuming the friction force acting on the puck is constant, find the puck's acceleration. A. -1.47 m/s^2. B. -1.54 m/s^2 C. -1.93 m/s^2 D. -1.80 m/s^2 E. -2.00 m/s^2 How much time does it take for the puck to come to a stop? A. 4.53 s B. 4.43 s C. 4.39 s D. 4.06 s E. 4.95 s How fast must the puck be hit to cross the goal line moving at 2.00 A. 8.77 m/s. B. 8.17 m/s. C. 8.36 m/s D. 7.54 m/s E. 7.28 m/sExplanation / Answer
u = 7 m/s, d = 52ft = 52*0.305 m
v = 0
(I) from kinematic equations
v^2 -u^2 = 2as
0 -7^2 =2*a*52*0.305
a = -1.54 m/s^2
correct option is (B)
(II) from kinematic equaitons
v = u +at
0 = 7 -1.545*t
t =4.53 s
correct option is (A)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.