Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block of mass 2.0 kg slides down a slope of height 1.0 m from rest. Its speed

ID: 1619898 • Letter: A

Question

A block of mass 2.0 kg slides down a slope of height 1.0 m from rest. Its speed at the bottom of the slope is 4.0 m/s. a) What is the change of its kinetic energy? b) What is the change of its potential energy? c) What is the change of its mechanical energy? d) What is the work done by the force of kinetic friction? An astronaut has a mass of 70 kg. a) What is his weight on the Earth? b) What is his weight on the Moon? (Assume g = 1.67 m/s^2 on the surface of the Moon.) c) What is his weight on a satellite? Two blocks of the same mass 0.5 kg headon collide on a frictionless horizontal surface The velocities before collision are v_1 = 3.0 m/s, v_2 = 1.0 m/s a) What are their final velocities after collision, (1) if the collision is elastic; (2) if the collision is perfectly inelastic. b) What is the total momentum of the system? c) What is the center of mass velocity Does it change during the collision? Does it matter whether the collision is elastic or inelastic? A solid cylinder of mass 20 kg and radius 0.3 m is rotating uniformly at an angular velocity 3.0 rad/s around the fixed axis through the center 0. a) What is the moment

Explanation / Answer

part 6 )

W = mg

part a)

at earth g = 9.8 m/s^2

W = 70 * 9.8 = 686 N

part b)

at moon , g = 1.67 m/s^2

W = 116.9 N

part c )

W = 0 N because in satellite man feel zero gravity

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote