An electric heater draws an average power of 1100 Watts when plugged into a 110
ID: 1620531 • Letter: A
Question
An electric heater draws an average power of 1100 Watts when plugged into a 110 V-rms outlet. Calculate the resistance of the heater and the rms current. a. 10 Ohm, 110 A (rms) b. 0.09 Ohm, 11 A (rms) c. 10 Ohm, 11 A (rms) d. 11 Ohm, 10 A (rms) e. 110 Ohm, 10 A (rms) The total impedance Z of an RLC circuit driven by an ac voltage source at angular frequency omega is, a. Squareroot R^2 + (omega L)^2 - X_C^4 b. Squareroot R^2 + (X_L + X_C)^2 c. Squareroot R^2 + (X_L - X_C)^2 d. 1/Squareroot R^2 _ (X_L - X_C)^2 e. Squareroot R^2 - (X_L + X_C)^2 At what frequency will a 50.0-mH inductor have a reactance X_L = 700 Ohm?Explanation / Answer
1)
P = VI
I = P/V
I = 1100 W / 110 V
I = 10 A
V = IR
R = V/I
R = 110 V / 10 A
R = 11 ohm
Ans - e)
2)
Z = 1 / sqrt(R^2 + (XL^2 - XC^2)
Ans :- d)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.