A long, straight wire carrier a current of 3.00 Amps. A proton is traveling in t
ID: 1623777 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
(a) Magnetic field=uI/2*pi*r
r=0.05 m
so magnetic field=1.2*10^(-5) T
(b) direction=down the plane of paper
(c)force=evB=1.152*10^(-8) N
(d)direction=i*(-k)=-j
means downwards
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.