A long, straight wire (see the figure below) carries current I 1 = 3.3 A and is
ID: 1444996 • Letter: A
Question
A long, straight wire (see the figure below) carries current I1 = 3.3 A and is a distance h = 15 cm from a rectangular current loop that carries a current I2 = 1.57 A.
(a) If the loop has length L = 50 cm and width w = 19 cm,
what are the magnitude and direction of the force exerted by the wire on the loop?
(b) What is the force exerted by the current loop on the wire?
Explanation / Answer
here,
I1 = 3.3 A
h = 0.15 m
I2 = 1.57 A
(a)
L = 0.5 m
w = 0.19 m
the force exerted , F = u0*I1*I2/( 2*pi*h) - u0*I1*I2/(2*pi*(h+w))
F = 1.26 * 10^-6 * 3.3 * 1.57 / (2*pi) *( 1/0.15 - 1/0.34)
F = 3.87 * 10^-6 N
the force exerted on loop is 3.87 * 10^-6 N
towards the wire
(b)
using Newton's third law
the force exerted on wire is 3.87 * 10^-6 N
towards the loop
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.