A 3-Kg object stretches a spring 16 cm when hangs vertically in equilibrium. The
ID: 1623898 • Letter: A
Question
A 3-Kg object stretches a spring 16 cm when hangs vertically in equilibrium. The spring is then streched from its equilibrium position and the object is released. (a) Find the frequency of the motion (b) Find the frequency if the 3-Kg object is replaced with a 6-Kg object. (c) With the 3-Kg object hanging, the spring is streched 5 cm from its 'new' equilibrium position and the object is released Find the total energy of the spring when the mass is at its maximum displacement. (d) Find the potential energy of the spring when the mass is at its maximum displacement. (Note-help: to find the potential energy subtract the gravitational energy from the total energy.Explanation / Answer
Here ,
a) m = 3 Kg
x0 = 0.16 m
let the spring constant is k
as m * g = k * x0
3 * 9.8 = k * 0.16
solving for k
k = 183.8 N/m
frequency of motion = 1/(2pi) * sqrt(183.8/3)
frequency of motion = 1.25 Hz
b)
frequency of motion = 1/(2pi) * sqrt(183.8/6)
frequency of motion = 0.881 Hz
c)
Total energy = 0.50 * k * A^2
Total energy = 0.50 * 183.8 * 0.05^2
Total energy = 0.23 J
d)
at the maximum displacement
potential energy = 0.23 - 3 * 9.8 * 0.05
potential energy = -1.24 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.