A 2kg mass is loaded into a spring cannon. The cannon\'s spring has a constant k
ID: 2180166 • Letter: A
Question
A 2kg mass is loaded into a spring cannon. The cannon's spring has a constant k = 4000N/m and the spring is compressed 0.8m. The mass is initially at rest. The flat surface is entirely made of a substance with a coefficient of kinetic friction mu k = 0.6. All energy in the spring is converted to kinetic energy. There is no friction in the cannon. Before the mass is released, what is the potential energy of the spring? What is the kinetic energy of the mass the moment after release? What is the initial velocity of the mass? How far does it move before it comes to a stop?Explanation / Answer
a)
Ui = 0.5 k A2 = 0.5 * 4000 * 0.8*0.8 = 1280 J
b)
0
c)
0
d)
m g d + 0.5 k (d - A)^2 = Ui
0.6 * 2 * 9.8 * d + 0.5 * 4000 * (d - 0.8)^2 = 1280
d = 1.59 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.