A-5.0 mC charge travels due south under the influence of a 10 N force when place
ID: 1624076 • Letter: A
Question
A-5.0 mC charge travels due south under the influence of a 10 N force when placed into a electric field. What force would a 10 mc charge experience if placed in the same field and in which direction would it move? what is the magnitude of a point charge that would create an electric field of 1.00NIC at points 1.00 m away? Consider a fixed point charge of +2.00 HC. What is the magnitude and direction of the electric field at a point P, a distance of 0.100 m away? An electric field has an electric field strength 6000. N/C at a distance of 1.5 m. What is the strength of the field at a distance of 6.0 m?Explanation / Answer
formula for force acting on charge is
F = Eq
F1 = Eq1
F2 = E q2
F2/F1 = E q2/E q1
F2 = F1 ( q2/q1)
= 10 ( 10/5)
= 20 N
charge along east ward direction
(5)
E = kq/r^2
q = Er^2/k
=1(1)^2/9 * 10^9
=0.11 * 10^-9 C
(6)
E = 9* 10^9 ( 2 * 10^-6)/(0.1)^2
=1.8 N/C
(7)
E1 = kq/r1^2
E2 = kq/r2^2
E2/E1 = (r1/r2)^2
E2 = 6000( 1.5/6)^2
=375 N/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.