A beam of protons traveling at 1.20 km/s enters a uniform magnetic field, travel
ID: 1624357 • Letter: A
Question
A beam of protons traveling at 1.20 km/s enters a uniform magnetic field, traveling perpendicular to the field. The beam exits the magnetic field, leaving the field in a direction perpendicular to its original direction (the figure (Figure 1) ). The beam travels a distance of 1.40 cm while in the field.
What is the magnitude of the magnetic field?
Exercise 27.24 A beam of protons traveling at 1.20 km/s enters a uniform magnetic field, traveling perpendicular to the field. The beam exits the magnetic field, leaving the field in a direction perpendicular to its original direction (the figure (Figure 1)). The beam travels a distance of 1.40 cm while in the field. of 1 Figure 1 Part A What is the magnitude of the magnetic field? BE 0.5 10 3 Submit My Answers Give Up incorrect; Try Again Provide FExplanation / Answer
here,
speed of proton , v = 1.2 km/s
v = 1200 m/s
let the radius of path be r
pi * r /2 = 1.4
r = 0.89 cm = 0.0089 m
let the feild be B
r = m * v /( q * B)
0.0089 = 1.67 * 10^-27 * 1200 /( 1.6 * 10^-19 * B)
B = 1.4 * 10^-3 T
the magnitude of magnetic feild is 1.4 * 10^-3 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.