A beam of light is sent through three polarizers. The orientation of each polari
ID: 2040999 • Letter: A
Question
A beam of light is sent through three polarizers. The orientation of each polarizer's transmission axis is given by an angle ?1 = 30o, ?2 = 30o, and ?3 = 60o, relative to the vertical direction. (a) If a beam of light, lineraly polarized in the vertical direction, is sent through the first polarizer with an intensity Io= 1.00 kW/m2, what is the intensity of the beam after it has passed through all three polarizers? (b) For the linearly polarized light wave traveling to the right, at a point in time when the electric field is directed vertically upward, in what direction is the magnetic field directed?
03 Incident Light VerticalExplanation / Answer
(A) I_out = I_in (cos(theta))^2
I1 = (1)(cos30)^2
I2 = I1 (cos(30-30))^2 = I1
I3 = I2 (cos(60-30))^2 = I2 cos30^2
so If = I3 = (1) (cos30)^4
If = 0.75 kW ......Ans
(B) v^ = E^ x B^
v^ -> i^ and E^ -> j^
i^ = j^ x B^ so B^ -> k^
so magnetic field is out of page.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.