A beam of electrons traveling horizontally with a velocity of 6.2x10^6 m/s is ai
ID: 2037556 • Letter: A
Question
A beam of electrons traveling horizontally with a velocity of 6.2x10^6 m/s is aimed exactly between two parallel plates a distance 1 cm apart. The plates are 75 meters long. What is the maximum surface charge density on the plates for the electrons to make it through, and what will the electron’s velocity be on the far aside of the plates are charged to that surface density (you may ignore fringe effects)? A beam of electrons traveling horizontally with a velocity of 6.2x10^6 m/s is aimed exactly between two parallel plates a distance 1 cm apart. The plates are 75 meters long. What is the maximum surface charge density on the plates for the electrons to make it through, and what will the electron’s velocity be on the far aside of the plates are charged to that surface density (you may ignore fringe effects)?Explanation / Answer
time to cross the plates,
t = (75 m) / (6.2 x 10^6 m/s)
t = 1.21 x 10^-5 sec
perpendicular to the plates,
d = 0.01/2 = 0.005 m
v0y = 0
d = v0 t + a t^2 / 2
0.005 = 0 + a(1.21 x 10^-5)^2 /2
a = 6.83 x 10^7 m/s^2
and a = q E / m
6.83 x 10^7 = (1.6 x 10^-19)E / (9.109 x 10^-31)
E = 3.89x 10^-4 N/C
and E = sigma / e0
sigma = (8.82 x 10^-12)(3.89 x 10^-4)
= 3.43 x 10^-15 C / m^2 ......Ans
vx = 6.2 x 10^6 m/s
vy = (6.83 x 10^7)(1.21 x 10^-5) = 826 m/s
v = (6.2 x 10^6)i + (826)j m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.